Як працювати на двох роботах у Польщі

Як працювати на двох роботах у Польщі та чи можна одночасно мати 2 офіційні роботи

Приїжджаючи до Польщі на роботу, головною метою, як правило, є заробіток. Це логічно і зрозуміло. Маючи одного роботодавця, нерідко з’являється питання, чи можна іноземцю влаштуватися за сумісництвом? Так, можна! Однак у працевлаштування на дві та більше робіт є багато тонкощів, про які ми й поговоримо в цій статті.

ЗМІСТ

Чи можна офіційно працювати на двох роботах у Польщі?

Відповідь очевидна – можна. Питання лише в тому, хто і як має правильно оформити документи, кому доступний такий варіант, а хто може працювати без дозволів.

Насамперед, виключимо всіх, хто може працевлаштовуватися, не отримуючи додаткових документів, що дозволяють працювати. А також тих, хто не може працювати на двох роботах за будь-яких обставин.

Робота за сумісництвом без додаткових дозволів

Тут усе просто. Усі іноземці, які мають право на роботу без дозволів, можуть мати другого (і більше) роботодавця так само без будь-яких дозвільних документів. Винятки будуть розглянуті в наступному розділі, а поки що нагадаємо основні категорії осіб з-за меж ЄС, які можуть працевлаштовуватися без дозволів:

  • Володарі сталего побиту або карт довгострокового резидента ЄС.
  • Володарі часовего побиту з доступом до ринку праці (коли доступ дається вільний, а не до конкретної посади у конкретного роботодавця).
  • Випускники польських вишів.
  • Ті, хто перебуває в Польщі за деякими типами гуманітарних обставин (біженці, захист тощо).

Повний перелік можна подивитися в цьому матеріалі або в art. 87 ust. 1 Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Хто не може працювати за сумісництвом?

Є лише два критерії, що забороняють роботу за сумісництвом. До них належать:

  • Вік до 16 років.
  • Окремі категорії професій.

На другому зупинимося докладніше. Це категорії, чия праця передбачає обов’язкову кількість годин відпочинку. Найпоширеніший приклад – водії. Люди цих професій зобов’язані мати встановлену кількість годин відпочинку, і робота за сумісництвом може порушити цю норму.

Виключивши всіх, до кого тема оформлення дозволів на другу роботу не стосується, перейдемо до решти іноземців.

Основні правила роботи за сумісництвом

Якщо в іноземця є документ, що дозволяє працевлаштування в Польщі, то для другої роботи необхідно отримувати ще один додатковий документ.

У цьому й полягає головне правило, але в цьому ж зосередилися й основні труднощі. Головне зрозуміти:

  • Кількість документів, що дозволяють роботу, законом не обмежена.
  • Не забороняють норми й одночасну наявність в однієї людини дозволів різних типів.

Розглянемо поширені ситуації.

Друга робота з робочою візою

Працюєте за посвідченням, на другу роботу можна оформити і нове посвідчення, і освядчення. Оформленням займається роботодавець.

Існують труднощі з оформленням двох і більше освячень, але це питання потребує окремого розгляду – ми повернемося до нього нижче.

Дві роботи одночасно з картою побиту

За наявності єдиного дозволу на перебування і роботу (карти побиту) ситуація ще простіша. Досить оформити документ будь-якого типу, що дозволяє друге працевлаштування, і можна законно працювати.

Це не буде зміною роботи і оповіщення воєводського уженда праці про сумісництво не є обов’язковим. Але якщо для якихось цілей необхідно декларувати дохід не нижче певного рівня, можна використовувати відомості з усіх своїх робіт.

Робота і свій бізнес

Дуже цікавий, популярний і повністю законний варіант. Працюючи на основній роботі, іноземець має право займатися підприємницькою діяльністю, правильно оформивши всю необхідну документацію.

При цьому є можливість певної економії під час виплат різних зборів і відрахувань, тому що частина необхідного вже покриватиметься основним роботодавцем.

В одного й того самого роботодавця

Можливий і такий варіант. Іноземець має право виконувати різні обов’язки в одного й того самого роботодавця. Однак тут є низка підводних каменів.

Обов’язки, що виконуються в одного роботодавця, мають бути очевидно різними. В іншому разі контролюючі органи можуть визнати ситуацію спробою не платити понаднормові, нічні тощо. Це може призвести до великого штрафу для роботодавця.

Чи може роботодавець заборонити працювати за сумісництвом в іншій компанії?

На початку 2023 року (поправки набули чинності з кінця лютого) ухвалено зміни до трудового та суміжного законодавства, які прямо забороняють роботодавцю обмежувати співробітника в працевлаштуванні за сумісництвом в іншу компанію.

Відповідно до прийнятих норм, працівник має право одночасно перебувати в трудових або цивільно-правових відносинах з іншим роботодавцем (замовником). Роботодавець може заборонити роботу за сумісництвом в іншій компанії, якщо це випливає з угоди про неконкуренцію або спеціального положення.

Як працювати на двох роботах у Польщі?

Отже, якщо друга робота не заборонена, якщо працевлаштування потребує оформлення дозволів, то має бути виконано дві умови:

  • Кожна робота дозволяється своїм документом.
  • На кожну підписується договір із роботодавцем.

Тип договору значення не має – можна підписувати будь-який законний. Однак якщо на основній роботі в інтересах іноземця мати умову про працю, то для сумісництва інколи вигідніше підписати умову злеценя. Це може скоротити витрати на відрахування до фондів.

Чи потрібно повідомляти роботодавця про іншу роботу?

Закон подібних вимог не встановлює. При цьому дотримання трудової дисципліни у всіх роботодавців покладається на працівника, так само як і необхідні години відпочинку, вихідні тощо. Роботодавці не зобов’язані узгоджувати один з одним ці параметри іноземця. Вони зовсім можуть не знати про існування один одного.

Проблема двох освячень

На цю проблематику потрібно звернути особливу увагу. Насамперед через невизначеність у цій сфері, а отже, і високу можливість виникнення помилок.

Суть у тому, що існують деякі протиріччя:

  • Мати два і більше освядчень не заборонено.
  • Існує технічна установка (яка працює зараз криво і далеко не завжди), що під час оформлення нового освядчення старе може бути автоматично анульовано.

Неприємний приклад. Працюючи у роботодавця 1, іноземець вирішив трохи підзаробити у роботодавця 2, для чого підписав Umowa zlecenie на кілька годин на тиждень. Однак під час оформлення освядчення новий роботодавець не проконтролював збереження попереднього, і воно було анульоване.

У результаті перевірки з’ясувалося, що легальною роботою в іноземця є лише кілька годин у роботодавця 2. Основна ж робота визнана незаконною.

Труднощі ще й у тому, що працівнику складно проконтролювати цей процес, адже всіма оформленнями займаються роботодавці.

Для роботи за сумісництвом краще застосовувати випадки двох різних типів дозволів, наприклад, зезволення та освядчення або карта побиту та освядчення. Не варто забувати і про термін, який освядження дозволяє працювати – до 180 днів на рік.

Права працівника

Усі належні за законом права – відпустка, лікарняний, вихідні тощо – працівник зобов’язаний мати на кожній зі своїх робіт повною мірою. – працівник зобов’язаний мати на кожній зі своїх робіт повною мірою.

Знову ж таки, це не означає, що роботодавці якось узгоджуватимуть між собою графіки іноземця, але отримати своє на кожному з місць роботи він може.

Недобросовісна конкуренція

Уже зазначалося, що існує ще одна заборона. Працівник не може влаштовуватися на другу роботу, якщо її виконання створить загрозу нанесення шкоди основному роботодавцю, тобто до конкурента за наявності промислових таємниць технологічного плану. Довести це не так і просто, але знати про такий аспект необхідно.

Чи можна підробляти без документів?

Якщо документ потрібен, він зобов’язаний бути оформлений. Навіть при десяти легальних роботах достатньо однієї незаконної, щоб іноземець був визнаний порушником. З подальшою депортацією, штрафами і забороною на в’їзд до країн Шенгенської зони.

Підсумуємо:

  1. Працювати за сумісництвом у Польщі можна, якщо на таку діяльність не встановлено окремої заборони.
  2. Кожна робота вимагає свого дозволу і свого договору.
  3. Працювати можна в рамках одного підприємства або на різних.
  4. Знати про існування один одного роботодавці не зобов’язані.

Обов’язково звертайте увагу на деталі під час оформлення. Не призводьте доволі просту ситуацію до проблем, які можуть мати великі неприємні наслідки. Зовсім трохи уваги, і робота за сумісництвом стане гарним доповненням до вже наявного заробітку.

1 reply
  1. Наталія
    Наталія says:

    Маю питання на рахунок діяльність незареєстрована .
    Чи можу я працювати на умові зліцення на 1/4 етату і додатково вести діяльність незареєстровану ??

    Відповіcти

Написати коментар

Бажаєте приєднатися до обговорення?
Сміливо висловлюйте свою думку!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *